Przejdź do treści

Regulamin konkursu “Skąd pochodzi ten cytat”


Z przyjemnością informujemy, iż nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 – Priorytet 3 w wysokości 15 000 złotych. Obecnie jesteśmy na etapie planowania zakupów książek i wyposażenia biblioteki w konsultacji z przedstawicielami Książnicy Płockiej, Rodziców, Nauczycieli i Uczniów.

Program pozwala sfinansować zakup książek dla placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych, w tym zakupy lektur szkolnych i nagród dla uczniów. W szkołach przewidziano także dofinansowanie na zakup elementów wyposażenia do biblioteki oraz realizację działań promujących czytelnictwo.

Bieżące informacje dotyczące realizacji Programu będą dostępne w zakładce biblioteka szkolna.


Najlepszy towarzysz na długie, jesienne wieczory? Oczywiście dobra książka.
Tak się składa, że tych mamy dla Was naprawdę sporo! Do naszej szkoły dotarły właśnie zamówione, literackie cuda, które już niedługo będą mogli wypożyczać uczniowie Budowlanki.

Wierzymy, że dzięki nowym tytułom nasza społeczność będzie nie tylko skutecznie będzie podnosić wskaźnik czytelnictwa w Polsce, ale przede wszystkim, w ślad za słowami poety Jarosława Iwaszkiewicza – ”„Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem.” – odkrywać swój wyjątkowy świat. 🙂

Nowości w bibliotece -październik 2023

Uprzejmie informuję, że nasz księgozbiór biblioteczny wzbogacił się o kolejne pozycje książkowe. Otóż z kwartalniku literackiego „Nowy Napis” otrzymaliśmy następujące perełki :

Tomasz Garbol : ”Polskość łacińska – O twórczości literackiej Karola Wojtyły – Jana Pawła II”

Krzysztof Polechoński : „Kronikarz czasów niepewnych o Ferdynardzie Goetlu i jego twórczości”

Jolanta Dudek: „Jeśli mi słowo bić przestanie, co mi po sercu – o twórczości Kazimierza Wierzyńskiego”

Józef Maria Ruszar: Literatura nowoczesna – liryka, epika, dramat.

Serdecznie zapraszam wszystkich uczniów i nauczycieli do biblioteki w celu poznania nowych nabytków i wzbogacenia swojej wiedzy merytorycznej na temat literatury.

literatura obyczajowa, romans

  1. Nina Majewska-Brown: Florentyna i Konstanty. 1916-1924. Cykl: Zakładnicy wolności (tom 1)

Wolność to najsłodsza melodia, która gra w naszej duszy! Zakładnicy wolności to pełna wzruszeń, lęków i dramatów saga rodzinna osadzona w polskich realiach sięgających końca XIX wieku. Flora
i Konstanty Zabierzyńscy urodzili się w zaborze pruskim i tu zastała ich I wojna światowa. Nigdy nie było im dane doświadczyć, czym jest wolność i niepodległość. Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych rodziła się epoka jazzu, na drugim krańcu globu Zabierzyńscy w szeregach powstańców wielkopolskich walczyli o ojczyznę, jednocześnie usiłując wpasować się w zmieniający się w zawrotnym tempie świat. W nową, wygodniejszą modę, która kobiety nareszcie wyzwoliła z gorsetów. Śmiało sięgali po prezerwatywy, które pozwoliły oddzielić prokreację od seksu. Bliskie im były prawo wyborcze dla kobiet, elektryfikacja wsi… A wszystko to wśród pierwszych bicykli, mody na archeologię i seansów spirytystycznych, fascynacji hipnozą i poradami lekarskimi z piekła rodem, pierwszych zdjęć, również „post mortem”, fabryk nowinek technicznych oraz dziesiątkujących społeczeństwo epidemii gruźlicy i grypy hiszpanki. W ich pełnym miłości domu pojawiają się cztery córki, które w miarę dorastania sprawiają coraz więcej kłopotów. Czy uda im się przetrwać dziejową zawieruchę i poczują prawdziwy smak wolności? Książka wzbogacona o autentyczny, po raz pierwszy opublikowany dziennik powstańca wielkopolskiego!

  • Nina Majewska-Brown: Cztery siostry. 1925-1945. Cykl: Zakładnicy wolności (tom 2)

Florentyna i Konstanty Zabierzyńscy dopiero co p:oznali, czym jest wolność i jak to jest mieszkać
w niepodległej ojczyźnie, a już nad ich głowami zbierają się czarne chmury zapowiadające kolejną wojnę.W dodatku cztery dorastające córki przyprawiają rodziców o coraz większy ból głowy. Najstarsza Wiktoria idzie co prawda w ślady matki i wraz z mężem zamieszkuje w pobliskim majątku, lecz bliźniaczki, Maria i Zofia, postanawiają zawojować wielki świat. Zofia wyjeżdża z dużo starszym mężem na wschód Polski, skąd w czasie pogromu wołyńskiego w 1943 roku cudem uchodzi z życiem. Marysia dla odmiany poznaje smak zakazanej miłości, zakochując się w niemieckim gestapowcu. I gdy wydaje się, że już gorzej być nie może, najmłodsza, rozpieszczona Wanda jako swego oblubieńca przedstawia zapiekłego komunistę, który zaczyna niebezpiecznie drążyć rodzinną przeszłość. Czy w tych okolicznościach rodzina jest w stanie się porozumieć, zaufać sobie i nadal się kochać? Jak poradzić sobie z powojennymi bliznami i odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Czy konflikty zniweczą miłość i wzajemne oddanie? Czy Zabierzyścy przetrwają, meandrując w labiryncie najtrudniejszych emocji wywołanych wojenną zawieruchą?

  • Nina Majewska-Brown: Rodzinne sekrety. 1943-1945. Cykl: Zakładnicy wolności (tom 3)

Na końcu będziesz pamiętał nie słowa wrogów, lecz milczenie przyjaciół. Gdy wojna przetacza się nad głowami Zabierzyńskich, wydaje się, że limit nieszczęść został już wyczerpany. Tymczasem niespodziewanie okazuje się, że uciekając, można wpaść w jeszcze większe kłopoty, i że zamiast rodzinie trzeba zaufać obcym. Jaką cenę zapłaci Marysia za ukrywanie Żydówki? Czy przetrwa Powstanie Warszawskie i odnajdzie drogę do domu? Czy Wiktoria, ocalona z pogromu wołyńskiego, zatopi się w nowej miłości do synka? Czy ciężarna Zosia ucieczką uratuje życie sobie i ukochanemu Luce, który jako esesman stacjonuje w dworze w Koszutach? Jak po wojennej traumie ułożyć sobie życie na nowo? Jak sobie zaufać i nie zatracić tego co najważniejsze – rodzinnej bliskości.

Książki historyczne:

  1. Joanna Jax: Milczenie aniołów, Cykl: Prawda zapisana w popiołach (tom 1).

Opowieść o zwykłych ludziach, którzy po wojnie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Różne przeżycia i inne spojrzenie na sytuację w Polsce sprawiają, że nawet przy rodzinnych stołach dochodzi do konfliktów i zadrażnień. Bohaterowie znani z “Zemsty i przebaczenia” oraz “Zanim nadejdzie jutro” tym razem zmagają się z szarą egzystencją lat pięćdziesiątych i demonami przeszłości, które nie pozwalają o sobie zapomnieć. Szymek Wielopolski, Mateusz Rosiński, a także Nela Domosławska, Nadia Niechowska i Kuba Staśko to tylko niektóre postaci, znane z poprzednich sag, które spotkacie na kartach tej powieści.

  • Joanna Jax: Krzyk zagubionych serc. Cykl: Prawda zapisana w popiołach (tom 2).

Początek lat sześćdziesiątych. Zimna wojna się zaostrza, na świecie wrze, a Polacy próbują odnaleźć się w gomułkowskiej „małej stabilizacji”. Dla bohaterów nadszedł jednak czas, gdy życie zaczyna wystawiać rachunek za popełnione błędy. Niektórzy, szargani wyrzutami sumienia, starają się naprawić sytuację, innym los nie pozostawia wyboru. Jedynie najbliższe sercu osoby rozumieją motywy postępowania,
a okoliczności często nie wydają się jednoznaczne. Mimo swoich wad i przewinień każdy z nich szuka oparcia w drugim człowieku i akceptacji. Czy uda się im wybrnąć z problemów, czy przyjdzie im za swe występki płacić przez resztę życia?

  • Joanna Jax: Śpiew bezimiennych dusz. Cykl: Prawda zapisana w popiołach (tom 3).

Ciąg dalszy burzliwych losów Błażeja, Neli, Mateusza, Szymona i Nadii na tle ważnych wydarzeń
z dziejów Polski i świata. Nadchodzi burzliwy koniec lat sześćdziesiątych. Wybucha wojna sześciodniowa, której następstwa odczuwalne są nawet w Polsce. W Paryżu młodzież wychodzi na ulice, podobne wydarzenia mają miejsce w kraju, a ich tragicznym finałem staje się Grudzień’70. Bohaterowie zmagają się z osobistymi problemami, dokonują trudnych wyborów i próbują naprawiać swoje życie. Targani są dylematami, silnymi emocjami i wyrzutami sumienia. Jednak gdy stają twarzą w twarz ze sprawami ostatecznymi, nic już nie ma znaczenia, a wzajemne animozje przestają się liczyć.

  1. Jarosław Sokół: Cichociemni. Cykl: Czas Honoru (tom 1).

Cichociemn i to pierwsza część epickiej sagi o losach czterech młodych ludzi, których wojna połączyła i wystawiła na ciężką próbę. Arystokrata Bronek, praski rzemieślnik Janek oraz synowie przedwojennego oficera Władek i Michał wygnani przez obcą inwazję we wrześniu 1939 roku, po wielu trudach trafiają do szkoły Oficerów Wywiadu w Anglii. Powrócą do ojczyzny jako wszechstronnie wyszkoleni cichociemni – spadochroniarze i dywersanci. W powieści z rozmachem nakreślone są wojenne losy bohaterów od wrześniowej klęski, przez wojnę we Francji, sowieckie łagry, po codzienne życie w okupowanej Warszawie.

  • Jarosław Sokół: Przed burzą, Cykl: Czas Honoru (tom 2)

Opowieść o czterech cichociemnych, których pokochały miliony Polaków. Rok 1943. W okupowanej Polsce nasila się bezwzględny terror. Jednocześnie napływ świetnie wyszkolonych w Anglii cichociemnych, specjalistów od dywersji i sabotażu, umacnia polskie podziemie. “Przed Burzą” opowiada losy czterech spośród nich: egzekutora Bronka Woyciechowskiego, fałszerza dokumentów Janka Markiewicza, oficera wywiadu Michała Konarskiego oraz jego starszego brata Władka, szefa komórki łączności z Londynem. Ich przeciwnikiem jest ambitny szef Gestapo, były as policji kryminalnej Lars Rainer. Walka wywiadów, działania partyzanckie, akcje dywersyjne tworzą okupacyjną codzienność bohaterów. Powieść jest kontynuacją losów czterech cichociemnych z powieści “Cichociemni. Czas Honoru”, stanowiąc jednocześnie odrębną całość. Akcja toczy się na tle prawdziwych wydarzeń z przełomowego roku wojny, takich jak masakra na Wołyniu czy powstanie w warszawskim getcie.

  • Jarosław Sokół: Pożegnanie z Warszawą, Cykl: Czas Honoru (tom 3).

Opowieść o czterech cichociemnych, których pokochały miliony Polaków.

Pożegnanie z Warszawą to trzeci tom znakomitego cyklu powieściowego, którego bohaterami są czterej cichociemni. Janek Markiewicz, Bronek Woyciechowski oraz bracia Michał i Władek Konarscy nieustannie prowadzą walkę z niemieckim okupantem. Jednak sami znajdują się w coraz większym niebezpieczeństwie – Lars Rainer, szef warszawskiego gestapo, nadal podąża ich śladem. Równie groźny okazuje się nowy wróg bohaterów – sowiecki oficer Sorokin. W tym tomie ukazane są kulisy walki z komunistyczną agenturą, euforia pierwszych dni Powstania Warszawskiego, rzeź Woli i tragiczny koniec polskiej stolicy.

P. Zych : Bestiariusz słowiański (część pierwsza ) Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Zych Paweł: Vargas Witold :  Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga.

Aleksander Brückner: Mitologia słowiańska i polska

Michał Łuczyński:  Mity Słowian. Śladami świętych opowieści przodków.

Jabłoński Artur: Życie dawnych Słowian

J. Bobrowski: Mitologia słowiańska

Kosin Renata: Słowiański amulet.

Translate »
Skip to content