Przejdź do treści

Jakie korzyści wynikają z nauki w szkołach kształcących w zawodach?

Młodzi ludzie, którzy chcą płynnie wejść na polski rynek pracy, mają do wyboru kilka rodzajów szkół, dzięki którym zdobędą niezbędne wykształcenie. Przede wszystkim to nie tylko popularne liceum, ale również technikum oraz szkoła branżowa I stopnia, czyli tak zwana „zawodówka”. Poszczególne typy szkół różni liczba lat wymaganych do ich ukończenia,
a także wymogi wobec kandydatów oraz oczywiście nabywane w trakcie nauki umiejętności. Dlaczego warto zdecydować się na naukę w szkole kształcącej w zawodzie? Jaka praca po szkole zawodowej czeka na jej absolwentów? Sprawdź!

Technikum a szkoła branżowa – na czym polega różnica?

Uczniowie po zakończeniu szkoły podstawowej stają przed wyborem szkoły średniej. Może być to 4-letnie liceum ogólnokształcące, po którym czeka matura, studia i najczęściej dopiero potem podjęcie pracy. Może być to także szkoła kształcąca w zawodzie, a więc 5-letnie technikum lub 3-letnia szkoła branżowa I stopnia.

Technikum daje możliwość podejścia do matury, a jednocześnie pozwala uzyskać kwalifikacje zawodowe. Z kolei szkoła branżowa I stopnia zakończona zostaje egzaminem zawodowym – aby uzyskać maturę, należy dodatkowo ukończyć 2-letnią szkołę branżową II stopnia.

Praca po szkole zawodowej – w jakich zawodach możesz szukać zatrudnienia?

W szkołach zawodowych nauka teoretyczna łączona jest z praktycznym przygotowaniem do wykonywania konkretnej profesji lub pracy w danej branży. Oznacza to, że wybierając technikum czy szkołę branżową, zyskujesz zarówno wykształcenie, jak i praktyczne umiejętności, których oczekują pracodawcy. Nabycie ich już na poziomie nauczania średniego daje ogromną przewagę na rynku zatrudnienia, ułatwi także zdobycie pracy w Płocku. Obecnie bardzo wiele ogłoszeń typu praca Płock kierowanych jest do osób właśnie po szkołach branżowych.

Co ważne, praca po szkole zawodowej to nie tylko praca po budowlance, czyli na przykład praca dekarz, stanowisko kierownika robót albo pracownika biura projektowego. W zależności od zainteresowań możesz wybrać jeden z bardzo licznych kierunków – między innymi z branży chemicznej, elektroenergetycznej, informatycznej itd. Co więcej, bez trudu znajdziesz pracę po szkole elektroenergetycznej lub pracę po szkole chemicznej. W Polsce notuje się rosnące zapotrzebowanie na techników, osoby z uprawnieniami elektrycznymi, energetycznymi.

Dlaczego warto wybierać szkoły zawodowe?

Szkoły zawodowe mają wiele zalet i w ostatnich latach absolwenci zaczynają dostrzegać ich ważną rolę w kształtowaniu swojej przyszłości zawodowej. Powodem jest przede wszystkim dostępność pracy dla absolwentów szkół branżowych i techników. Wybierając jedną z tego typu szkół, masz pewność, że teoria będzie szła w parze z praktyką – zdobędziesz wiedzę i praktyczne umiejętności dzięki połączeniu zajęć teoretycznych i praktycznych z nauczycielami oraz praktyk zawodowych u wybranych pracodawców.

Szkoły zawodowe dają wiele możliwości rozwoju i pozwalają na znalezienie zatrudnienia w branży, która faktycznie Cię interesuje. W technikum wyszkolisz się w konkretnym zawodzie, a jednocześnie zyskasz możliwość przystąpienia do matury i kontynuowania nauki na studiach. W branżowej szkole I stopnia wykształcisz się w takim zawodzie, jak na przykład mechanik, elektryk, kucharz czy fryzjer, a jeśli zechcesz kontynuować naukę, możesz ukończyć szkołę branżową II stopnia, zdać maturę i iść na studia.

Co więcej, kształcenie na poziomie technikum lub branżowej szkoły obejmuje również kursy, dzięki którym zwiększysz swoje umiejętności i konkurencyjność na rynku pracy. Twoim celem jest praca w Płocku? W szkole zawodowej możesz ukończyć kurs spawania, poznać specjalistyczne programy czy nauczyć się projektowania w 3D.

Co zyskujesz dzięki szkole zawodowej:

  • wykształcenie zasadnicze branżowe;
  • praktyczne przygotowanie do pracy zawodowej;
  • możliwość zdania matury i kontynuowania nauki.

Jak napisać CV, dzięki któremu szybko znajdziesz pracę?

Chcesz pewnie wkroczyć na rynek pracy w Polsce? Zacznij od wyboru szkoły, która będzie odpowiadała Twoim planom na przyszłość. Kiedy zdobędziesz wykształcenie zawodowe, praca Płock będzie zdecydowanie łatwiej osiągalna. Aby jednak znaleźć zatrudnienie, trzeba pozytywnie przejść proces rekrutacyjny. Jak to zrobić?

Podstawą są profesjonalne dokumenty aplikacyjne. W przygotowaniu CV, które zwróci uwagę pracodawcy, pomoże kreator CV online. Dzięki temu narzędziu Twoje CV będzie przejrzyste, a zawarte w nim informacje z łatwością uporządkujesz tak, by zwrócić uwagę na umiejętności, które mogą być wartościowe dla pracodawcy.

Translate »